Tekstovi

Sve što treba da znate o magnezijum i kako utiče na migrene

Hrana bogata magnezijumom

Simptomi koji ukazuju na nizak nivo magnezijuma su umor, gubitak apetita, mučnina i dr. Nedostatak magnezijuma je takođe povezan sa glavoboljom. Iz tog razloga, magnezijum oksid se ponekad koristi za lečenje i prevenciju migrene.

Magnezijum je esencijalni mineral koji je našem telu neophodan za pravilno funkcionisanje. Može poboljšati zdravlje kostiju, stabilizovati krvni pritisak i pomoći u održavanju zdravog srčanog ritma i funkcije nerava.

Međutim, procenjuje se da mnogi ljudi ne unose dovoljnu količinu magnezijuma kroz ishranu. Nastavite da čitate kako biste saznali šta se dešava kada vaše telo ne dobije dovoljno magnezijuma.

Vrste magnezijuma

Postoji više vrsta magnezijuma, koji se koriste za lečenje različitih stanja. Telo ne apsorbuje lako magnezijum bez vezivanja za drugu supstancu. Zbog toga, suplementi često sadrže magnezijum u kombinaciji sa drugim supstancama, poput aminokiselina.

Najčešći tipovi magnezijuma koji se koriste u suplementima uključuju:

  • magnezijum oksid, najzastupljeniji je oblik magnezijuma u dodacima ishrani. Sadržaj čistog magnezijuma je veći od ostalih oblika magnezijuma, ali nedostatak mu je vrlo niska apsorbcija i bioraspoloživost.
  • magnezijum sulfat, koji je neorganski oblik magnezijuma i teže se apsorbuje u telo
  • magnezijum karbonat, koji ima nešto viši nivo magnezijuma i verovatnije će izazvati gastrointestinalne smetnje
  • magnezijum hlorid, koji se lako apsorbuje u telo
  • magnezijum citrat, lako se apsorbuju velike količine suplementa u telo; često se koristi za pražnjenje creva
  • Magnezijum-bisglicinat je najbolji oblik magnezijuma, gde je magnezijum vezan za aminokiselinu glicin. Istraživanja su pokazala da glicin učestvuje u sintezi proteina i prenosu hemijskih signala u mozgu. Ovaj oblik magnezijuma je efikasan za postizanje mentalne smirenosti, opuštanja i kvalitetnog sna, kod nesanice, nervoze, stresa i anksioznosti. Upravo ovaj oblik magnezijuma ulazi u sastav FITOSAN® kapsula

FITOSAN kapsule na oblaku sa biljem
FITOSAN ® kapsule – dodatak ishrani na bazi matičnjaka, valerijane, melatonina, magnezijuma i vitamina D.

Magnezijum i migrene

Relevantne studije su pokazale da osobe koje pate od migrena često imaju snižen nivo magnezijuma.

Studija iz 2021. godine potvrdila je da je magnezijum oksid podjednako efikasan u prevenciji napada migrene kao i natrijum valproat, a nema nikakvih neželjenih nuspojava. Neka starija istraživanja su takođe pokazala da uzimanje dnevnih suplemenata na bazi magnezijuma može biti efikasno u prevenciji migrena povezanih sa menstruacijom.

Magnezijum oksid se često koristi za sprečavanje migrene. Možete ga uzimati u obliku tableta, sa opštom preporučenom dozom od oko 400 do 500 miligrama dnevno. Magnezijum se može primeniti intravenozno u obliku magnezijum sulfata.

Kako je magnezijum prirodni element neophodan za naše zdravlje, može biti bezbedan lek protiv migrene. Ovo je posebno tačno kada se uporedi sa lekovima za migrenu, koji mogu imati ozbiljnije neželjene efekte.

Neželjeni efekti magnezijuma

Magnezijum se generalno smatra bezbednim za većinu ljudi, ali njegovo uzimanje može dovesti do nekih neželjenih efekata. Najčešći neželjeni efekti su grčevi u stomaku, povraćanje i dijareja. Ako doživite ovo, možete pokušati da smanjite dozu.

Još jedan uobičajeni neželjeni efekat magnezijuma je nizak krvni pritisak. Ako već imate nizak krvni pritisak, razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što počnete da uzimate magnezijum.

Hrana koja sadrži magnezijum

Za one koji ne žele da uzimaju suplemente, napravili smo spisak namirnice koje su prirodno bogate magnezijumom.

Tamno zeleno lisnato povrće poput spanaća i blitve su neke od najboljih namirnica koje možete jesti. Jedna šolja bilo kojeg od ovog povrća sadrži između 38-40% preporučene dnevne doze magnezijuma.

Ostale namirnice koje sadrže magnezijum uključuju:

  • semenke, poput semena bundeve
  • bademi
  • skuša, tunjevina i aljaski bakalar
  • jogurt sa niskim sadržajem mlečne masti ili kefir
  • crni pasulj i sočivo
  • avokado
  • smokve
  • banane
  • tamna čokolada

Potencijalni rizici prilikom uzimanja magnezijuma

Ako imate digestivne probleme kao što su Kronova bolest, hronična upalna creva ili stomačna infekcija, konsultujte svog lekara pre nego što uzmete magnezijum. 

Magnezijum takođe može da interaguje sa drugim lekovima, kao što su:

  • antibiotici
  • diuretici ili pilule za izbacivanje vode
  • relaksanti mišića
  • lekovi za srce

Ako ste trudni, konsultujte se sa svojim lekarom pre nego što uzmete magnezijum. Za trudnice se generalno smatra bezbednim da svakoga dana uzimaju 350 do 400 miligrama magnezijuma u obliku tableta. Nije bezbedno uzimati magnezijum sulfat intravenozno, jer je to povezano sa stanjivanjem kostiju kod fetusa.

Zaključak

Kada se uzima u sigurnim preporučenim dozama, magnezijum može efikasno sprečiti migrene, pa čak i one povezane sa PMS-om. Pošto magnezijum generalno ima manje neželjenih efekata od lekova protiv migrene koji se kupuju na recept, svakako je pametnija opcija.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *